Neprůstřelné vesty pro Ukrajinu

V rámci benefičního koncertu pro Ukrajinu, který proběhl 13. března 2022 ve vrchlabském kostele sv. Vavřince, dárci věnovali 21.074 Kč. Další dobrodinci navýšili během postní doby tuto částku na 24.174 Kč. Těmito finančními prostředky se farnost rozhodla ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum pořídit ochranné vesty pro ukrajinské vojáky. Tato organizace svou pomoc vysvětluje:

„Ukrajina čelí bezprecedentní invazi vojsk Ruské federace. Tato země má právo na územní celistvost a svobodné rozhodnutí o vlastním směřování! S hlubokým pohnutím sledujeme odhodlání našich přátel bránit svoji vlast. Vidíme jejich nasazení, touhu po svobodě, vzdor proti agresi z Ruska. Děláme vše pro to, aby se naše pomoc dostala na Ukrajinu co nejrychleji. Na logistice a distribuci materiálu spolupracujeme s ukrajinskými partnery, kteří přesně ví, kde je vybavení nejvíce třeba. Tisíce vest a helem od nás již ochraňují konkrétní lidi na Ukrajině. Mnoho tun zdravotního materiálu zachraňuje životy. Ukrajinští hrdinové ale potřebují mnohem víc, aby v obraně své země obstáli.“

Ochranné vesty jsou velmi nedostatkovým zbožím a jejich pořizovací cena je vysoká. Proto se Post Bellum rozhodla zajišťovat levnější výrobu ve svých dílnách. Zaměstnává k tomu ukrajinské uprchlíky a vkládá do vest i malé duchovní povzbuzení v podobě kartiček pro ukrajinské vojáky.

P. Jiří Šlégr k tomu doplňuje: „Protože se o pomoci Ukrajině bavíme i v hodinách náboženství, nabídli jsme dětem ve Vrchlabí a Špindlerově Mlýně, že mohou vyrobit přáníčka pro ukrajinské vojáky. V závěru postní doby děti opravdu s nasazením připravily tuto duchovní pomoc a doplnily vesty „neprůstřelným modlitebním materiálem“. Naučily se několik slov v Ukrajinštině a líbila se jim i ukrajinská azbuka. K akci se přidal i ukrajinský chlapec Ivan, který pobývá na vrchlabské faře. Na jeho přáníčku jsou sepnutýma rukama propojené ukrajinská a česká vlajka. Slyšel jsem, že si voják před nasazením vesty vyzkoušel střelbou ze své zbraně její odolnost a potvrdil, že je dobrá. Podle zpráv z Ukrajiny také víme, že vojáci si vzkazy v kapsičkách vest rádi čtou, nosí je stále s sebou a jsou pro ně duchovní posilou. Jsem rád, že se farníci úžasně zapojují do pomoci válečným uprchlíkům a že k hmotné podpoře můžeme přidat i tu duchovní.“

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.